FILDA A JEHO ZÁŘE (EXPERIMENT)

název plátna: FILDA A JEHO ZÁŘE
autor: HANA AUEROVÁ, OBRAZY S PŘÍBĚHEM
technika malby: AKRYL NA PLÁTNĚ, PORTRÉT PODLE FOTOGRAFIE
rok vzniku: 2015
rozměr originálu: 40 x 30cm
majitel: V SOUKROMÉ SBÍRCE RODINY PORTRÉTOVANÉHO

 

Filda a jeho záře

Příběh obrazu:


Tuto zakázku jsem přijala v bazénu a je pro mne v mnoha ohledech přelomová. Vždycky jsem chtěla namalovat obraz, který na sebe strhne pozornost tím, jak prosvítí místnost a řekla bych, že díky Fildovi se to povedlo. Filipova aura totiž sahá daleko přes půl bazénu (teď nepřeháním), takže, někdy, když oba zároveň vykoukneme nad vodu, se srazí s tou mojí (teď přeháním). Příběh tohoto obrazu by měl být možná o tajemství citronu, který Filda drží v ruce. Tvar citronu je ve skutečnosti jen variací na tvar lidské duhovky a namalovala jsem ho tam jako symbol čerstvosti pro případ, že obrázek bude viset v kuchyni. Pravé tajemství citronu spočívá v tom, že pokud se na obraz podíváte s kvalitou zraku do půl dioptrie ze vzdálenosti půlky bazénu a více (což, uznávám, moc lidí nebude dělat, proto je to "tajemství Fildovy záře"), zjistíte, že to není citron, ale baterka, kterou vám Filda svítí do očí a můžete si položit otázku, zda z této vzdálenosti září více Filda nebo baterka. Mně připadá, že září více Filda, a to je v podstatě pointa tohoto obrazu: nenápadná tělová barva září více než jasně žlutá.

Dalším zlomovým momentem je kontrast obličeje, kde je požadované hloubky dosaženo čistě díky tělové barvě a jejím odstínům (2D) a zbytku obrazu, kde je naopak hloubka dána čistě strukturou (3D) a použitím odstínů žluté a červené, které jsem před tím (mimo jiné barvy) použila do tělové barvy. Výsledek: Přestože se na ten obraz nevydrží nikdo moc dlouho dívat, malovat Fildu pro mě byl zvláštní duchovní zážitek. Při jeho malování jsem měla pocit, že se dotýkám pravdy, což je důvod, proč ráda maluji.

A teď je tu ta druhá část příběhu: malířovo nadšení z provedených experimentů může být v přímém rozporu s názorem těch, kdo se na obraz dívají. Nejčastější připomínka těch, kdo ho jako první kritici viděli, zněla zhruba takto: "Tak hezký obličej a vlasy a tak zmaštěný okolí! A proč je tam ten citron?" Když jsem následně posílala náhled obrazu Fildově mamince, trošku jsem tedy doufala, že bude stejného názoru a já si ho budu moci nechat. Filípkova maminka mi ale napsala, že se jí líbí netradiční barva i provedení obrázku a zakázku bez rozpaků přijala. Odměnou za její zdvořilost, odvahu a otevřenost novinkám (schválená skica vypadala úplně jinak), jí tedy je můj dosud asi nejlepší obrázek, o kterém si každý normální člověk musí myslet, že má "zmaštěný okolí a divnej citron". Hudební inspirací pro tento obrázek mi byla Mahavishnu Orchestra, jejíž disk The Inner Mounting Flame k nám před časem dokutálel jeden nadaný hudebník. 

 Výchozí foto:

Filda foto 150