Už jsme doma slaví 30 let

Příběh obrazu: Kapela Už jsme doma je jednou z nejlepších současných skupin alternativní hudby, a tak i můj obraz k třicátým narozeninám kapely je poněkud alernativní. Současní členové kapely jsou na něm vyobrazeni jako vodníci (Vodník je mimochodem název jedné z jejich skladeb). Všichni mají vousy jako sumec, pouze malíři kapely Martinovi Velíškovi jsem namalovala vousy, jaké měl malíř Salvador Dalí.

Proč zrovna vodníci? Moje děti měly v době malování obrazu zrovna "vodnické období" a s neúnavnou neodbytností mě žádaly, tak jako to snad umí jen Malý princ, když žádá o obrázek beránka: "Maminko, namaluj nám vodníka." Žádný vodník jim nebyl dost dobrý až do chvíle, kdy zahlédly fotku kapely Už jsme doma (fotka zde)... zaradovaly se: "To jsou oni! Vodníci!" Namalovala jsem tedy pět vodníků a dala si záležet, aby vypadali jako andělé, kteří padi do vody. Jeden z členů kapely se od dob pořízení fotografie změnil, čili na jeho místě je stávající hráč na bicí Jaroslav Noga.

Dlouho jsem váhala, jaké má být pozadí obrazu a věděla jsem jen, že musí být praštěné jako texty písniček, barevně veselé a souviset s hudbou. Také jsem chtěla, aby hudebníci na mém obraze vypadali jako vystřižení ze žurnálu, (přestože vystřižení nejsou), proto jsem také zvolila tak kontrastní odstín červené. Pruhy tedy znázorňují notový zápis a ryby jsou noty. Zvažovala jsem i hrnečky s pokličkou, ale to už by bylo asi moc. Vezmeme-li v úvahu, že vodníci jsou stejně nesmrtelní jako kapela Už jsme doma, tak hrníčky můžou dostat až budou slavit třeba tři sta let. Zároveň se chci omluvit svému dávnému kolegovi Mírovi Wankovi, že na portrétu nepůsobí  tak dobře jako ve skutečnosti. Je ostudou mojí i mého štětce, že zatím nedokáži zachytit opravdovou podstatu a krásu lidskosti. Možná se to do těch tři sta let naučím.  

název plátna: UŽ JSME DOMA SLAVÍ 30 LET
autor: HANA AUEROVÁ, OBRAZY S PŘÍBĚHEM
technika malby: AKRYL NA PLÁTNĚ
rok vzniku: SRPEN 2015
rozměr originálu: 70 x 50cm

vodnici 600š