Při práci

slunce 300sz dalky 300s

stetec v puse 300s

naspulena pusa 300sJAK MALUJI?

Popis fotek vlevo:

Ráda maluji venku, což s sebou nese řadu radostí i dobrodružství jako např. vítr, přeháňky, měnící se světlo a hmyz, co rád sedá na dosud nezaschlou žlutou barvu.

S autem 300s

v klobouku 300ss mikesem 300smikes 300shotovo 300smikes1 300s

Jednou z nejdůležitějších věcí při malování je světlo. Nejlepší odstíny nabízí podvečerní slunce. To ovšem není vždy k dispozici.  Zpětně tak podle obrazů dokáži říct, jak bylo venku v době malování daného plátna. 

Nejraději maluji silnými štětci, které zanechávají volnou stopu a dramatičtější texturu na plátně. Postupně jsem si oblíbila jednotlivé štětce na konkrétní tahy, a tak používám jeden konkrétní štětec na vlasy, jiný na oči, jiný na odlesky světla. V hrnku, který mě při malování doprovází, je zhruba padesát různých štětců a zhruba bez patnácti z nich se neobejdu. 

Barvy skladuji v báječném dřevěném kufru, který má i dosud nevyužitou funkci malířského stojanu. Kdybych se měla řídit návodem, jak kufr používat, tak bych všechny tuby s barvami musela vysypat, kufr obrátit a pak začít malovat. Neřídím se tedy návodem a používám ještě jiný dřevěný stojan. To je dohromady už docela dost těžkého "malířského" nábytku. 

Místo palety používám různé bílé papírky, protože barva dřevěné palety by mi mohla zkreslit odstíny průsvitnějších barev. Papírky si navíc můžu schovat a vidím z nich "historii", jak jsem míchala různé ostíny. 

Malíři často bývají zobrazeni, jak malují v klobouku a může to vypadat jako zábavná extravagance. Moje zkušenost je taková, že klobouk většinou není potřeba. Když vám ale slunce svítí přímo do očí, tak se bez něj neobejdete, protože skrz sluneční brýle s tmavými skly jsou barvy okolního světa zkreslené. 

Plátno při malování prochází různými fázemi a některé z nich, hlavně ty počáteční, mohou nepoučeného diváka trochu zaskočit (příklad je zde: Jak vzniká obraz). Naopak plátna těsně před dokončením v sobě občas skrývají více kouzel, než ta hotová. 

Pokud chcete vědět víc, pak všechno důležité o svém malování jsem řekla v tomto rozhovoru a tomto rozhovoru.